Jak dbać o laptopa?

Categories Laptopy

Urządzenie, które kupujemy ma nam służyć przez lata. Staramy się je wybrać dobrze, w odniesieniu do naszych oczekiwań i do naszych potrzeb, ale musimy pamiętać też o tym, że trzeba o nie odpowiednio dbać. Choćbyśmy kupili nawet najlepszy laptop, to kiedy nie będziemy go szanowali, szybko ulegnie on zniszczeniu i tyle z tego będzie. Dlatego teraz zastanówmy się przez chwilę, jak dbać o laptopa.

Po pierwsze właściwe użytkowanie

  • Zawsze stosuj się do zaleceń producenta danego sprzętu. Po to masz instrukcję obsługi, żeby z niej korzystać. Nie może się zdarzyć tak, że będziesz wykorzystywał swoje urządzenie niezgodnie z jego przeznaczeniem. Nie może być też tak, że będziesz sprzeciwiał się postanowieniom producenta odnośnie części wymiennych, czasu ładowania i innych bardzo istotnych kwestii.
  • Nie użytkuj swojego laptopa w skrajnych temperaturach, bo to nie przyniesie mu ani Tobie nic dobrego. Uważaj na słońce, które w bezpośredni sposób oddziałuje na Twojego laptopa, jak również na mróz. Jeżeli jest ujemna temperatura, a Ty nie musisz nigdzie transportować swojego laptopa, to tego nie rób.
  • Poprawnie uruchamiaj system i nigdy nie wyłączaj laptopa w momencie, kiedy się aktualizuje. To mogłoby doprowadzić do bezpowrotnego uszkodzenia plików systemów i konieczna byłaby reinstalacja systemu lub jakaś naprawa, a to jak wiadomo, może Cię wpędzić w koszty.
  • Nigdy nie stosuj zasilacza innego niż oryginalny albo ten dedykowany. Przez to Twój komputer może zacząć źle działać, a możesz nawet doprowadzić do zniszczenia układu elektrycznego.

Po drugie odpowiednia konserwacja

  • Pamiętaj o systematycznym nakładaniu pasty termoprzewodzącej, gdyż ta odpowiada w dużej mierze za chłodzenie Twojego laptopa. Nie przetrzymuj na coolerze długo jednej pasty, bo laptop, nawet ten najlepszy, zacznie się po prostu grzać.
  • Czyść co jakiś czas notebooka sprężonym powietrzem samodzielnie lub oddaj go do serwisu, w którym ta usługa zostanie wykonana dobrze.
  • Co jakiś czas usuwaj stare pliki systemowe, rób defragmentację dysków oraz sprawdzaj, czy jakieś pliki systemowe nie są uszkodzone lub, czy na dysku nie występują bad sektory, czyli sektory zniszczone.

Po trzecie umiejętne transportowanie

  • Przenoś laptopa w torbie, która jest dopasowana do niego rozmiarem. Niech torba będzie naprawdę porządna, bo przy słabej nie masz wystarczającej gwarancji odpowiedniego zabezpieczenia.
  • Nie rzucaj laptopem, nawet kiedy znajduje się w torbie, bo ta nie będzie w stanie powstrzymać wstrząsów, jakie będą miały miejsce w takim przypadku.

Dodaj komentarz